21 Ağustos 2007 Salı

Hafta sonundan kareler

Hafta sonu eşimin dayısının kızı evlendi. İlginizi çekeceğini düşündüğüm kareleri sizlerle paylaşmak istedim. Güzel ve farklı bir düğündü. Düğün için kalabalık bir grupla Tosya/Ortalıca ya gittik. Yüksek ve engebeli bir arazi olmasına rağmen bu şirin kasabayı ben çok sevdim. İnsanları çok sıcakkanlı ve güler yüzlüydüler. Misafirperverlikleri için buradan çok teşekkür ederim. Özellikle yemekler bir harikaydı... Yemeklerin resimlerini çekebilir miyim dediğimde hemen yer gösterip rahat bir şekilde fotoğraflamamı sağladılar(oysa ben çekinerek gitmiştim yanlarına).

Karaköy'ün yolu üzerindeki devrez çayından bir görüntü. Bu suyun azalmış hali(malum sıcaklar ve yağmur yağmaması her şeyi etkilediği gibi devrezi de etkilemiş ki; su yönünden çok bereketli bir bölgedir.)Köye ulaşabilmeniz için suyun üzerindeki köprüden geçip daracık yolundan ilerleyip biraz yükseğe çıkmanız gerekir. Yol boyunca size sebze- meyve bahçeleri, ceviz ağaçları... eşlik eder. Bu güzellikler eşliğinde köy meydanına varıp yüzünüze çarpan ılık esen rüzgâr eşliğinde aşağıya bakınca uçsuz bucaksız pirinç tarlaları, İstanbul-Samsun yolu ve daha nice güzellikler karşılar sizi.

Bu da düğünde ikram edilen yemekler; etli pilav, helva, keşkek, yaprak sarması.

Yukarıdaki resimdeki lezzetler ise et yahnisi, vişne kompostosu, üzüm ve resmini çekmeye fırsat bırakılmadan kızım tarafından yenilen nefis baklava. Pilav ve keşkek çok sevdiğim hiçbir övgüye gerek kalmayan lezzetlerden benim için. Yılların aşçıları teyzelerin elinde pişmiş et yahnisinin tadı çok güzeldi ve yumuşacık pişirilmişti ağızda dağılan haliyle tam not aldı.

Bu yeşillikler ise pirinç tarlalarından bir kare. Aslında daha yakından görüntülemek istemiştim ama olmadı inşallah başka sefere. Yanındaki küçük kareler ise kına gecesi için gittiğimiz salonun yanındaki pirinç satan dükkânlardan bir tanesi. Samsun-İstanbul yolu üzerinde kurulmuş birçok küçük dükkândan oluşuyor burası. Sanırım 24 saat yolculara hizmet veriyorlar. Yolunuz düşerse almanızı tavsiye ederim. Görüntüsünün küçük olmasına aldanmayın tadı harikadır pirinçlerin.

4 yorum:

 1. mmm goruntu kareleri yemekler hersey harika gorunuyor iyi tatiller

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel görüntüler...Selamlar......

  YanıtlaSil
 3. Hoşgeldin Nihan!Evet yemekler ve görüntüler resimlerinden daha harikalar.Yeni güzellikler getirdi hafta sonu yaşananlar...selam ve sevgiler..

  YanıtlaSil
 4. Teşekkür ederim Serinmavi.Hoşgeldin,sevgi ve selamlar....

  YanıtlaSil

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin

View My Stats