25 Haziran 2009 Perşembe

Üç Ayların Başlangıcı ve Regaib Kandili

Üç aylar; Kameri aylardan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Kandiller geçidi olarak adlandırılan, Regaib, Miraç, Berat ve Kadir gecelerinin de içinde bulunduğu üç aylar kendimizi denetleme ve değerlendirmenin, ibadet ve şükürlerimizi arttırmanın, geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın bir vesilesidir.

Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaib gecesi,27.gecesi de Miraç gecesi, Şaban ayının 15. gecesi Berat gecesi, Ramazan’ın 27.gecesi de mübarek Kadir gecesidir.
Sevgili Peygamberimizin duası gibi bizde “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur.” diye dua edelim…
Regaib Kandili (gecesi)
Bu gece, Müslümanlar için tövbe etmenin, manevi arınmanın habercisi, rahmet ve mağfiret mevsimi olan üç aylara girdiğimizi müjdeleyen Regaib Kandili’dir. Regaib, “Regibe” kelimesinin çoğuludur. Regibe de "çok bağış ve iyilik" demektir.
Bu gece yapılacak ibadet de diğer mübarek gecelerde olduğu gibi bol kaza ve nafile namazı kılmak, Kur’an-ı Kerim okumak, Allah’tan af ve mağfiret dilemektir.
İyilik ve güzelliklerin bol olduğu, başkalarını da hatırlayıp onlar için de dua edebildiğimiz bir gece olabilmesi dileğiyle… Regaib kandiliniz mübarek olsun…
Dualarda buluşalım….sevgiyle…
Kaynak:Diyanet İşleri Yayınları-İslam İlmihali

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin

View My Stats